Przejdź do głównej zawartości

Karty lojalnościowe

Tego nikt chyba nie lubi.
Portfel wypchany plastikowymi kartami, ciężko odnaleźć w nim cokolwiek istotnego, ledwo mieści się w kieszeniach a to tylko po to, żeby raz na ruski rok robiąc zakupy móc nabić sobie punkty na rabat kiedyś w dalekiej przyszłości. Jedyną istotną częścią większości takich kart jest kod kreskowy, cała otoczka z plastiku jest dla dziwnie rozumianej wygody klienta. 
W przypadku takich kart można zrobić zdjęcie kodu kreskowego i używać go zamiast samej karty. To pomoże odchudzić portfel, za to zrobi bałagan w galerii zdjęć w telefonie. Tu z pomocą wkraczają programy w stylu "karty lojalnościowe".  
Chciałem zainstalować sobie jeden z takich programów, ale nie znalazłem niczego dla siebie. Szukając w appstore znajdowałem albo aplikacje, które miały też gazetki sklepowe (których nie potrzebuję), albo takie, które ważyły ze 100MB (czemu tak prosta funkcjonalność zajmuje tak ogromną przestrzeń?), albo nawet ... pozwalały przechować kilka kart i kazały dopłacać sobie za więcej "slotów na karty". Serio. Żenada. 
Była też jedna apka pisana z resztą przez Polaka, która wydawała się rozsądna, ale wymagała założenia konta żeby trzymać swoje lojalki. Nie wiem po co, może ma to jakieś zalety, ale ja nie potrzebuję niczego skomplikowanego. Tak na prawdę potrzebuję prostego albumu ze zdjęciami, tyle że w innym miejscu niż reszta zdjęć :). W zasadzie mógłbym sam zbudować sobie taką aplikację bo to nie może być bardzo czasochłonne.... No właśnie......
Czemu by nie?
Naprawdę szukałem apki dla siebie i na prawdę znajdowałem te ciężkie, lub żenująco nie pozwalające na użycie większej liczby "slotów". I na prawdę postanowiłem zrobić swoją. Co więcej, wypuścić ją do sklepu i udostępnić źródła - jeśli ktoś chciałby ją rozbudować to ma punkt wejścia już zrobiony.  Nic tylko dorabiać ficzery.

Postanowiłem też nagrać na ekranie proces tworzenia apki oraz opatrzyć to niewielką narracją wyjaśniającą koncepcje, które miałem. Przeglądając film widać, że nie miałem gotowego planu na skomplikowaną aplikację, raczej płynąłem na fali pomysłu. Zapraszam do zobaczenia filmu, a jeszcze bardziej do używania aplikacji. Póki sloty są za darmo ;-).

 

Link do projektu w githubie: https://github.com/jaropawlak/loyalty_cards.
Link do appstore dodam jak tylko pojawi się w sklepie.. Przy czym w tak podstawowej postaci aplikacja nie przeszła akceptacji do appstore z powodu zbyt małej liczby ficzerów. Próbowałem tłumaczyć, że w tym rzecz, ale nie pomogło. W przyszłości prawdopodobnie dodam używanie gps i sugerowanie właściwej karty lojalnościowej we właściwym miejscu, ale nie jest to dla mnie projekt z najwyższym priorytetem więc nie stanie się to w najbliższym czasie. Jeśli masz ochotę poprowadzić dalej projekt - śmiało. 
Zapraszam do korzystania (po samodzielnym skompilowaniu:) )!
 

Komentarze